OŠ Stanovi domaćin XXIII. Županijskog natjecanja iz Hrvatskoga jezika

Autor: Božena Ivankov, 6. 3. 2018.

'Čovjek koji ne poštuje svoj jezik i baštinu ne poštuje ni svoj narod, a tko ne cijeni svoj narod ne cijeni ni svoju mater jer mati daje materinski jezik. Materinski je jezik Hrvata kao jedina mati koju se ne može i ne smije ni prodati, ni kupiti, ni preimenovati.'

( Rafaelovič Bagdasarov)

U ponedjeljak, 5. ožujka 2018. g. OŠ Stanovi je bila domaćin XXIII. županijskog natjecanja iz poznavanja hrvatskoga jezika. Svečano otvaranje natjecanja zabilježeno je izvedbom hrvatske himne 'Lijepa naša domovino', dok je uvodnu riječ imao ravnatelj škole, Markica Perić, strastveni zaljubljenik u pisanu hrvatsku riječ, koji se ovaj put svim prisutnima obratio u ulozi profesora hrvatskog jezika.

Učenica 8.a razreda, Hana Rudić vodila je cijeli program.

Školski  zbor pod vodstvom učiteljice glazbene kulture, Magdalene Miočić je kao i uvijek upriličio svečanost svojim pjesmama; ovom prigodom prepoznatljivom himnom OŠ Stanovi 'Ježevom ekopjesmom' te narodnom belgijskom dječjom pjesmom 'Nek' svud ljubav sja'.

U sličnom tonu zapjevala je i naša malena 'zvjezdica' 2.c razreda Luna Bagarić, pod vodstvom učiteljice Zvjezdane Barić, otpjevavši prigodnu pjesmu 'Riječi', hrvatskog pjesnika Mladena Kušeca:

Riječi
Stvarno mogu biti
Dugačke
Kao rep u mačke.
A mogu biti i kratke
Kratke kao noge patke.
Riječi se mogu vrtjeti
Vrtjeti kao vrtuljak,
I mogu biti začarane
Začarane kao patuljak.
Ako ćemo pravo-
Poneke riječi bi bile
Nazubljene i oštre
Kao pile
A poneke meke
Poput svile.
Riječi zaista
Ima raznih:
Prepunih doživljaja
I – potpuno praznih.

Završnu riječ otvaranja ovog županijskog natjecanja imao je ravnatelj Osnovne škole Zadarski otoci, Davor Barić koji je našim nestrpljivim učenicima punih znanja i natjecateljskog duha zaželio sreću u rješavanju predstojećih ispita.

U natjecanju su sudjelovali sedmi  (31 natjecatelj) i osmi razredi (29 natjecatelja), čije su testove ispravljali mentori iz osam zadarskih osnovnih škola. U organizaciji su sudjelovala tri člana Županijskog povjerenstva za provedbu s predsjednikom Markicom Perićem, prof., dok je za kvalitetnu provedbu i organizaciju natjecanja zaslužno Organizacijsko povjerenstvo. Nakon natjecanja svi mentori i sudionici su imali priliku podružiti se uz vrhunski catering i razmijeniti  dojmove. Zahvaljujemo svim učenicima i sudionicima  XXIII. Županijskog natjecanja iz Hrvatskoga jezika na sudjelovanju i divnom druženju uz citat hrvatskog  jezikoslovca Petra Šimunovića:

'Hrvatski jezik najvažniji je spomenik cjelokupne hrvatske kulturne baštine, mi drugoga jezika nemamo, izgubimo li ga, izgubili smo sebe.'

Čestitamo svima na postignutim rezultatima!

Pola Spajić, mag.informatol.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr