Razgovor s Dubravkom Sidorom

Autor: Dora Hrboka, 24. 10. 2014.

Ovih dana našu školu posjetio je kazališni glumac Dubravko Sidor i izveo predstave „Sijač sreće“ te „Miš“. To je bila odlična prilika da porazgovaramo s njim te saznamo više detalja o tim predstavama.

Kako i kada je nastala ideja za predstavu sijač sreće?

Predstava je nastala prije 15 godina kad sam više vremena provodio s Božidarom Prosenjakom te vidio kako on priča neke svoje priče, tada  još knjiga nije bila objavljena već mi je priču dao u rukopisu te sam ju pretvorio u predstavu. Priča nam govori o odrastanju tj. odnosu starijih i mlađih, odnosno roditelja i djece, učitelja i učenika.

Kako je nastala predstava miš?

Prije nekoliko godina  kada je predstava sijač sreće usporila s prikazivanjima na pozornica Prosenjak me nagovarao da izvedem predstavu miš. Budući da je to slikovnica nisam imao ideje kako da ju izvedem sve do prije 8 mjeseci kada sam došao na ideju da nam miš sam pripovijeda. Predstavu sam doradio te ubacio još nekoliko zanimljivih detalja. Na kraju sam ubacio onaj interaktivni dio u kojem i djeca sudjeluju što je njima zapravo najzanimljivije i drži ih koncentriranima. Ova predstava prikazuje razvoj čovjeka kroz cijeli život od samog početka tj. rođenja pa preko odlaska u školu, prve ljubavi te napokon onog glavnog u životu- pronalaska sreće.  To je lijepa poetska priča sastavljena iz manjih tekstova.

Kakvo glumačko iskustvo do sada imate?

Počeo sam kao amater još u srednjoj školi te sam nakon toga upisao kazališnu akademiju koju sam i završio. Nakon završetka školovanja u angažman sam došao u dubrovačko kazalište Marina Držića. Tamo sam proveo dvije godine pa sam se vratio u svoj rodni grad Zagreb, gdje sam dobio posao u kazalištu tada Jazavac danas Kerempuh . Ondje sam proveo 17 godina. nakon toga dobio sam posao na radiju gdje sam radio kao spiker. Iako sam mislio da se više neću baviti glumom jer je iscrpna kao što ste danas i vidjeli. Gluma je uvijek ostala dio mog života. Uvijek bi se usput bavio malim predstavicama, projektima… Tako su nastale i predstave sijač sreće i miš koje su jedine koje izvodim posljednjih desetak godina.

Koje su predstave obilježile vašu glumačku karijeru?

Pa mogu reći taj sijač sreće najviše,  iako sam imao nekoliko zanimljivih i važnih uloga na kajkavskom narječju koji je ujedno moj materinski jezik pa mi je bio veliki užitak izvoditi ih.

Za kraj kako vam se sviđa naš grad i naša škola?

Obožavam more, a i Zadar mi je jako lijepi grad pa sam uživao u vremenu koje sam proveo ovdje. Inače volim izvoditi predstave u Zadru jer su ljudi jako susretljivi. Vaša me se škola dopala, a posebno su me iznenadila djeca koja su bila jako zainteresirana i sa zanimanjem su gledali predstave od prve do zadnje minute.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr