Predstavljanje slikovnice

Autor: Slavica Kovač, 23. 11. 2015.

U utorak 17. studenoga 2015. u Osnovnoj školi Stanovi u Zadru, a povodom Međunarodnoga dana tolerancije, predstavljena je prva dvojezična slikovnica Nikole Šimića Tonina Kraljeva zlatna krletka, napisana na hrvatskome i romskome jeziku.

Slikovnicu je ilustrirao Boris Žuža, učitelj likovne kulture u našoj školi.

Kraljeva zlatna krletka oduševila učenike

Slikovnica je to čiji su autori na 8. međunarodnom festivalu književnosti Dani prijatelja knjige održanom u Rijeci 6. i 7. studenoga 2015. godine dobili niz nagrada. Nikola Šimić Tonin dobitnik je Književnog pera za najbolju dječju knjigu, za njezin romski prijevod Thagaresko sumnakuno kafezo nagrađen je Veljko Kajtazi, dok je Boris Žuža nagrađen za ilustraciju.

razgovor s autorima vodila je profesorica Slavica Kovač

Uz autora bajke Nikolu Šimića Tonina, o slikovnici su na predstavljanju govorili ilustrator Boris Žuža, učitelj likovne kulture u Stanovima  i poznati zadarski umjetnik te urednica Žaklina Kutija. Od početne zamisli bajke do realizacije slikovnice prošle su tri godine, a da je 2015. proglašena godinom Roma, saznali su tek u Rijeci.

Đelem, đelem u izvedbi Žakline Kutije, Ivana Hajdića i Magdalene Miočić

Predstavljanje je započelo poznatom romskom pjesmom Đelem, đelem u izvedbi urednice slikovnice Žakline Kutije, a na harmonici i gitari pratili su je učitelj talijanskoga jezika naše škole Ivan Hajdić i Magdalena Miočić, učiteljica glazbene kulture. Zatim je bajku pročitala Stella Čolo, učenica petoga razreda.

Stella čita bajku

Sam književnik potječe iz multinacionalne sredine pa je još u osnovnoj školi u razredu bilo i Roma.

– Ako bi se za ijedan narod moglo reći da je bajkovit, onda su to Romi. Previše je predrasuda o njima koji su najčešće zasnovani na strahu, a strah izvire iz neznanja. – istakao je  Šimić Tonin. – Oni su srasli s prirodom, a priroda je tako jednostavna.

– Lijepa riječ i slika stvaraju sinergiju. U cijeloj je bajci ples i pokret pa su crteži izvirali iz samoga teksta – rekao je ilustrator.

bilo je puno pitanja iz publike

Na kraju su učenici postavljali pitanja na koja su autori spremno odgovarali, a tri učenika koja su postavila najinteresantnija pitanja, autor je nagradio slikovnicama s posvetom.

Ovaj su književni susret priredile Slavica Kovač, prof., Božena Ivankov, mag. bibl., školska knjižničarka i Magdalena Miočić. Posjećenost i zainteresiranost publike, posebno učenika, rezultat je sustavnoga rada s učenicima na kulturi čitanja.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr