VOX GLAS ZADRA - Autor: Ana Zrilić

Autor: Administrator , 22. 10. 2011.

Filmaši OŠ Stanovi na Festivalu o pravima djece

"D KAO DOMINIK“

Priča o tome kako je biti jedini u razredu

Osnovna škola Stanovi sudjelovat će na trećem Festivalu o pravima djece koji će se održati u Rijeci od 21. do 24. studenog s filmom pod nazivom „D kao dominik", a koji je nastao marljivim radom malih filmaša ove škole.

Školski dani prvašića

Kako nam je pojasnila Slavica Kovač, voditeljica sekcije, riječ je o filmu koji prikazuje školske dana dječaka Dominika.
Ono što je posebno u Dominikovom slučaju je činjenica kako je jedini prvašić u Osnovnoj školi Stanovi Područnoj školi Crno.

- Film prikazuje Dominikov rad s učiteljicom Radojkom Rakvin i donosi razgovore s njima, ali i njegovom mamom koja pojašnjava zašto se odlučila upisati Dominika u područnu školu kada je bio jedini učenik koji je pohađao prvi razred – pojasnila je Slavica Kovač, voditeljica sekcije filmaša, dodavši kako je mali junak filma razred dijelio s još četvero učenika koji su tada pohađali treći razred.

- On je to jako dobro prihvatio i moram naglasiti kako je on veselo i drago dijete koje je vrlo dobro prihvaćeno od ostale djece – naglasila je Kovač.

Predstavljali se na festivalima

„D kao Dominik" film je koji je ova škola već predstavila na jednom festivalu. Riječ je o 49. Reviji filmskog stvaralaštva djece gdje je ovaj uradak bio primijećen što mu je i otvorila vrata do festivala u Rijeci budući se njim skreće pozornost na temeljna prava djece, između ostalog ponajviše na pravo na obrazovanje.

- Prvi nagradu žirija dobili smo tada za naš film „Ljubitelji ptica" – kazala je Kovač istaknuvši kako je interes djece za sekciju filmaša itekako velik.

No, da su jako dobri u svom radu govori i podatak kako im odlazak u Rijeku neće biti prvo sudjelovanje na Festivalu o pravima djece.

- Prve godine smo išli s filmom „Sretna", a drugu godinu s filmom „To proša' sam" – istaknula je naša sugovornica koja s djecom radi zajedno s kolegicom Suzanom Phillips.

Gosti iz Hrvatskog filmskog saveza

U sklopu programa proslave Dana Grada Zadra filmaši Osnovne škole Stanovi predstavit će film „D kao Dominik", a tom prigodom u posjet će im doći i gosti iz Hrvatskog filmskog saveza, između ostalog i Petar Krelj te Vera Robić-Škarica.

Raznolikost žanrova

Festival o pravima djece održat će se od 21. do 24. studenog u Rijeci. Organiziraju ga Ured UNICEF-a za Hrvatsku, Grad Rijeka, Ured pravobranitelja za djecu i Hrvatski filmski savez.

- Filmski je program obilježen raznolikošću filmskih vrsta, žanrova i stilova među kojima će se naći animirani, dokumentarni i igrani filmovi iz Kine, SAD-a, Velike britanije, Moldavije, Njemačke, Danske i brojnih drugih zemalja – stoji u najavi Festivala.

Izvor: http://www.voxportal.hr/vijest/filmasi-os-stanovi-na-festivalu-o-pravima-djece/17188.html

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr