"Frikuša" iz Zaprešića najbolji igrani film

Autor: Administrator , 9. 10. 2012.

Piše: Irena Jurjević  Zadarski list

S obzirom da je tijekom proteklog vikenda u Zadru u sklopu 50. revije hrvatskog filmskog videostvaralaštva djece predstavljeno više od devedeset dječjih uradaka, ne čudi broj nagrađenih koji se u nedjelju ujutro, posljednjeg dana manifestacije, popeo na binu HNK Zadar. A dijelile su se nagrade u raznim kategorijama - igranog filma, dokumentarnog, animiranog filma, TV reportaže. Također, proglašen je i najbolji radionički film. Najbolje su birali i punoljetni (stručni žiri) i maloljetni (dječji žiri) stručnjaci, a najbolji su nadareni s odlaskom na filmsku radionicu u Kraljevici.

Prema ocjenama stručnog ocjenjivačkog žirija, koji je svoje odluke donio jednoglasno, kako je napomenuto u nedjelju, najboljim igranim filmom proglašen je film "Frikuša" od Foto kino video kluba Zaprešić. "Lipo je na didinom stanu" učenika iz OŠ Davorin Trstenjak iz Posavskih Podgajaca proglašen je najboljim dokumentarnim filmom, a najboljim animiranim filmom "Čovjek koji je volio fućkati" Škole animiranog filma Čakovec. "Medsave" - reportaža koja gledatelja upoznaje sa skelom na Savi koja povezuje Zaprešić i Samobor, a koju su izradili učenici OŠ Ljudevita Gaja, proglašena je najboljom TV reportažom. Biralo se i u otvorenoj kategoriji, gdje je prvo mjesto zauzeo film "Afrika" učenika OŠ Bjelovar, kao i najbolji radionički film kojim je proglašen "Šime i Mate", animirani film o dva ribara koji idu na ribe.

Svoje mišljenje kazali su i učenici OŠ Šime Budinića pod vodstvom Jasmine Sandalić koji su sačinjavali ocjenjivački sud djece. Najboljim igranim filmom proglasili su tako "Lopticu skočicu" OŠ Lučac iz Splita, a najboljim dokumentarnim filmom "Lipo je na didinom stanu". Nagrada za najbolji animirani film pristigla je Foto kino video klubu Zaprešić za film "Biba i Bubimir", a reportaža o malim vrtičancima "Turbo limači" učenika OŠ Ivanke Trohar iz Fužina odnijela je prvo mjesto u kategoriji TV reportaže. U otvorenoj kategoriji pobijedio je film "Afrika", a najboljim radioničkim filmom proglašen je uradak "Posljednje stablo", animirani film Škole crtanog filma Dubrava iz Zagreba.

Zadarski osnovci, učenici OŠ Stanovi, odnijeli su treću nagradu za TV reportažu "E-dnevnik".

Čast zatvorenja 50. revije hrvatskog filmskog i filmskog videostvaralaštva djece pripala je zadarskom pročelniku Upravnog odjela za odgoj i školstvo Josi Nekiću, a ukratko je predstavljena i škola Stjepana Kefelje u Kutini koja će biti domaćin slijedeće 51. revije.

- Grad Kutina je puno mlađi od Zadra, postoji oko 740 godina, a i naša škola koja broji 38 godina. Spadamo po broju učenika u red optimalnih škola, kažu. Ove godine imamo 520 učenika i ne osjećamo pad nataliteta, ukratko je opisao svoju školu njezin dugogodišnji ravnatelj Ivan Čorak, dodajući kako su već bili jednom domaćini revije, no ljestvicu će sada biti teško držati. Ipak, oni će nastojati održati taj nivo, zaključio je.

Martina ide u Zadar...
Martina Trešćec sudjelovala je 2004. godine na 42. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva u Zadru, kao učenica osnovne škole i jedna od autorica dječjeg filma. Ove je godine ponovo u Zadru, sada kao voditeljica školske filmske skupine. Ako je Martin išao u Zagreb, pa se vraćao doma, tek tako, za Martinu se to doista ne može reći. Njen je krug, od Zadra do Zadra, zatvoren tek prvi put. I valja se nadati da će ona još dugo živjeti u kruzima koji se šire. Učeći klince kako se to pravi film.
Mirni razgovori

Na tradicionalnim razgovorima učenika s članovima stručnoga žirija odnosno voditelja s organizatorima i priređivačima Revije, ove je godine bilo mirnije nego inače. Obično se razgovori održavaju nakon dodijeljenih nagrada, pa je dio pitanja autora redovito usmjeren na ono tradicionalno - a zašto naš film nije nagrađen? Ovaj put svi su, i učenici i članovi žirija bili usmjereni na suštinu, na detalje, tehnologije, pristupe...Slušali su savjete o različitim mogućnostima filmske kreacije, žedno upijali neka nova znanja i valja očekivati da će se dio rezultata vidjeti već na idućoj, 51. reviji hrvatskog filmskog i videostvaralaštva djece.

Izvor: http://www.zadarskilist.hr/clanci/09102012/frikusa-iz-zapresica-najbolji-igrani-film

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr