Mimohod svjetlosti i sjećanja Autor - Siniša Klarica

Autor: Božidar Klarić, 19. 11. 2011.

U sjećanje na žrtve Vukovara i Škabrnje sinoć je održan Mimohod svjetlosti i sjećanja. Mimohod je započeo ispred Osnovne škole Stanovi odakle su sa svijećama u rukama do Osnovne škole Zadarski otoci na Bilom brigu krenuli učenici, njihovi nastavnici, roditelji i svi oni koji su na ovaj način željeli odati počast nevinim žrtvama.

Mimohod su predvodile članice udruga Žene u Domovinskom ratu i Hrvatskih katoličkih medicinskih sestara i tehničara kojima su se pridružili Udruga navijača Tornado i PSG SOD "Damir Tomljanović Gavran".

Na trgu koji nosi Gavranovo ime, upriličen je prigodan program, a otkriven je i mural kojeg su Vukovaru i Škabrnji posvetili navijači Tornada. Cijeli dan u Vukovarskoj ulici na Bilom brigu palile su se svijeće kao poruka da se žrtva ovih dvaju mjesta, podnesena za slobodu Hrvatske, nikad ne smije zaboraviti. Stoga je na Gavranovom trgu upriličen prigodan program u kojem su sudjelovali zadarski glumci Ivica Antić i Gabrijela Maštruko, klape Barufa, Traverša, VIS Magnificat i Zadarski plesni ansambl.

Cijeli dan palile su se svijeće kao poruka da se žrtve

Škabrnje i Vukovara nikad ne smiju zaboraviti

- Učenici naše škole ujutro su pogledali projekciju filma i prigodnu riječ o tragičnim događajima koji su se prije 20 godina dogodili u Škabrnji i Vukovaru. U dvorištu naše škole, djeca su zapalila svijeće u obliku srca. Ovaj mimohod simbolično spaja dvije škole. Podsjetimo, u školu Zadarski otoci otišli su baš učenici iz naše škole. Kao pedagog, vjerujem da bi građa o Domovinskom ratu trebala imati više mjesta u predmetu povijest, naročito kod učenika osmih razreda koji i uče o tome. Međutim, program je takav kakav je, ali ja mislim da ga učitelj ipak trebaju proširiti dodatnim informacijama i popratnim  sadržajima, napose kroz filmove o Domovinskom ratu, što se još jače usađuje u srca djece, sve ono što se zbivalo prije 20 godina, rekla je ravnateljica OŠ Stanovi Jurka Šaban.

Jurka Šaban kaže da nije istina da današnja mladež ravnodušno razmišlja o suvremenoj hrvatskoj povijesti i događajima u Domovinskom ratu. Dapače, scene ratnih stradavanja, prilagođene uzrastu od 5. do 8. razreda izazvale su bujicu emocija u njenih učenika.

- Djeca su shvatila patnje naših ljudi iz svih hrvatskih krajeva. Shvatila su da su naši gradovi i sela divljački razarani. No, poruka koju su shvatili jest da te događaje iz povijesti ne možemo zaboraviti, ali život ide dalje te moramo živjeti, raditi i veseliti se životu, rekla je na kraju Jurka Šaban.

fotografije: Ivan Jamičić

Izvor: http://www.zadarskilist.hr/clanci/18112011/mimohod-svjetlosti-i-sjecanja-od-stanova-do-bilog-briga

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr