2016-04-15 14:53:00

Kako smo s Potjehom tražili istinu

U ovim travanjskim, čarobnim danima prisjećamo se Ivane Brlić-Mažuranić. Rodila se u Ogulinu 18. dana ovoga mjeseca 1897. godine. Stoga su šestaši, njoj u čast, imali zajednički sat Hrvatskoga jezika koji je vodio naš ravnatelj Markica Perić, prof. hrvatskoga jezika i autor instalacije Bjesomar i bjesovi.

naš je ravnatelj umjetnik

A baš sve se vrtjelo oko priče o Potjehu koji je ostavio svojeg djeda kako bi našao istinu. No trebamo li ostaviti najbliže, ili su oni upravo ta istina.

bjesovi - ljudske zloće

Na školskoj pozornici bili su zagonetni, ručno rađeni bjesovi i Bjesomar. Pronašao ih je naš ravnatelj u odbačenoj lozi koja više nije davala ploda. Malo umjetničkoga dodira i eto bjesova i Bjesomara koji su svojom zloćom obmanuli unuke.

Bjesomar i bjesovi

A što su bjesovi, upitao nas je ravnatelj. Sve su to zloće i negativnosti koje nas okružuju: zavist, ljubomora, pohlepa, škrtost, ruganje, ismijavanje, krađa, mržnja, tučnjava, droga, alkohol, rat, netolerancija, ne prihvaćanje različitosti i sve ono što nas vodi životnom nizbrdicom.

što nam mogu bjesovi ako ih ne želimo

Pričao je prof. Perić i o sinu iz Šume Striborove i o ribaru Palunku, ali o Potjehu najviše. Naučio nas je puno toga: bjesovi nam ne mogu ništa ako ih mi sami ne odlučimo prihvatiti u sebe.

pano smo uredili s prof. Antonijom Pavičić, pripravnicom 

Naučio nas je i prisjetio da ćemo i mi jednog dana ostarjeti pa da, baš zbog toga, poštujemo starije i da im pomažemo. Ovaj ću sat pamtiti zauvijek.

Instalaciju od ponedjeljka možete pogledati u Gradskoj knjižnici.

                                                                                          Paola Brnin, 6. b 


Osnovna škola Stanovi Zadar