Tragom ljetopisa

Matematika i fizika moj su život

Autor: Gloria Tokić, 12. 12. 2010.

Ove godine umirovljena je još jedna profesorica. Riječ je o učiteljici Dragici Karinji, profesorici matematike i fizike. Iako je predavala najzahtjevnije predmete, fiziku i matematiku, uvijek je bila tolerantna i strpljiva.

Matematika mi je bila odmor od učenja

Zamolila sam učiteljicu Karinju za kratak razgovor. Evo što je rekla.

U razgovoru s učiteljicom Karinjom

Kada ste shvatili da su matematika i fizika vaše životno opredjeljenje?
Moja ljubav prema matematici i fizici rodila se u prvom razredu srednje škole. Za to je zaslužan moj profesor Frano Baričić. Bio mi je jedan od omiljenih profesora.

Jeste li ikad imali nedoumica oko svog poziva?
Jesam. Prvu godinu svojeg studiranja provela sam na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Tada sam shvatila da su matematika i fizika moj život, vratila sam se u Zadar i počela studirati matematiku i fiziku.

Kada ste počeli raditi i gdje ste sve radili?
Počela sam raditi čim sam diplomirala. Prvo radno mjesto - Sali. Počela sam raditi 1. rujna1972. i ostala dvije godine. Nakon Sali radila sam u Ljupču samo mjesec dana, a nakon toga pet godina u Posedarju. Moje zadnje odredište bila je OŠ Stanovi. Tu sam ostala do mirovine.

S kolegicama iz aktiva, Vesnom Gojom i Arankom Kecman

Što vas više privlači, matematika ili fizika?

Na početku mi je bila draža matematika, a kako je vrijeme odmicalo, fizika.

Možete li nabrojiti nekoliko učenika koji su po nečemu posebni?
Meni je svaki učenik poseban na svoj način.

A, možete li nam ispričati neku zgodu iz vašeg života?
Bilo ih je puno, ali jedna mi se posebno urezala u sjećanje. Bilo je to još dok sam radila u Posedarju. Dječak, koji je uvijek stvarao probleme i nikada nije slušao, na kraju 8. razreda, na  oproštajnoj večeri dok sam dijelila svjedodžbe, prišao mi je i ispričao se. To mi je ostalo u sjećanju sve do danas.

Oproštaj s kolegama

Koji su vam bili najgori trenutci ?
Najgore mi je bilo za vrijeme Domovinskog rata. Tada sam bila u strahu za svoju, ali i za djecu u razredu. Sjećam se, bilo je to na početku rata. Osmaši su pisali ispit iz matematike Odjednom, izdaleka se začulo bombardiranje. Pokušavala sam biti hladnokrvna i čvrsta. Djeca su me gledala, a u njihovim se očima zrcalio strah. Nikad neću zaboraviti te oči.

Koje filmove volite?
Volim komedije, dokumentarce i medicinske serije.

A glazbu?
Pa, ja jako volim slušati glazbu. Najviše volim pop i rock.

Nedostajat će joj učenici i kolege

Zbog čega vam je drago, a zbog čega žao što odlazite.
Žao mi je to što u ovim trenutcima prestaje moj kontakt s djecom. Dragi mi je što ću se sada moći u potpunosti predati svom obiteljskom životu i hobijima.

Koji su vaši hobiji?
Pa uglavnom volim šivati i plesti.

Imate li nekakvu poruku za učenje matematike i fizike?
Naravno. Za matematiku treba učiti temeljito i redovito. Meni je matematika uvijek bila odmor između učenja ostalih predmeta. Morate biti pedantni i uredni. A za fiziku treba raditi što više pokusa. Fiziku treba pronalaziti u svakodnevnom životu.

Nažalost od učiteljice Karinje smo se oprostili. Nadajmo se da će nas često posjećivati. Uz ostalo, pamtit ćemo je i po izvrsnom receptu za Unijske bužije (kroštule s otoka Unija odakle je učiteljica podrijetlom).

Unijske bužije

Na jedno jaje dođu 2 žlice šećera u prahu i 2 žlice otopljenog maslaca. Limunova korica, malo ruma i brašna po potrebi sa malo sode bikarbone. Napravi se tijesto da se može razvaljati i s kotačićem se režu različiti oblici. Ispržimo na suncokretovu ulju. Kasnije pospemo šećerom u prahu. Uslast!

Gloria Tokić, 8.r.

« Ožujak 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr