Znanstvena otkrića koja su obilježila 2015. godinu

Autor: Stjepan Lozić, 17. 12. 2015.

U 2015. godini dogodilo se nekoliko važnih znanstvenih otkrića, koja su izazvala veliki interes u javnosti. U nastavku donosimo kratki osvrt na teme: otkriće vode na Marsu, projekt "Noina arka", prolazak sonde pokraj Plutona, otkriće vrste Homo Naledi, Kimbetopsalis Simmonsae, prvi tranzistor od silicena i vanzemaljska megastruktura.

Otkriće vode na Marsu

O vodi na Marsu spekulira se već desetljećima, a u listopadu je otkriće objavljeno, s nizom dokaza koje su prikupile sonde i roveri.

Projekt ‘Noina arka’

Ruski biolozi grade svojevrsnu banku genetskog materijala svih živućih organizama na Zemlji, što će poslužiti kao osiguranje od mogućeg izumiranja neke od današnjih vrsta. Već je započet rad na odgovarajućem postrojenju, koje će zauzimati 430 km2.

Prolazak sonde pokraj Plutona

Patuljasti planet Pluton, koji se do prije devet godina ubrajao u planete, najbliži je član Kuiperova pojasa. Još 2006. godine NASA je prema njemu poslala sondu New Horizons, koja je dugih devet godina putovala do njega. Njen prolazak pokraj primarnog odredišta osigurao je velike količine informacija o Plutonu i njegovim satelitima, a trenutno je na putu k drugim objektima Kuiperova pojasa, do kojih će stići početkom 2019. godine.

Otkriće vrste Homo Naledi

Čovjekovo obiteljsko stablo vrlo je razgranato i znanstvenici znaju tek njegove grube konture. Ove godine ono je dobilo novog člana, čime je još malo rasvijetljeno ljudsko porijeklo. Homo Naledi je izumrla humanoidna vrsta koja je nekoć obitavala na području Južne Afrike, otkrivena je još 2013. godine, no tek je ove godine službeno priznat status ljudskog pretka.

Kimbetopsalis Simmonsae

Ove je godine otkriven i najstariji sisavac do sada. Nastanjivao je Aziju i Sjevernu Ameriku dok su Zemljom još hodali dinosauri, krijući se od njihovih oštrih čeljusti. Njihov nestanak pružio je priliku Kimbetopsalis Simmonsae i ostalim ondašnjim sitnim sisavcima da preuzmu dominantnu ulogu na planetu, mada je i on kasnije isčeznuo ustupio mjesto glodavcima.

Prvi tranzistor od silicena

Silicen, jedan od oblika silicija, iskorišten je u izradi prvog silicenskog tranzistora na svijetu. Njegove performanse nadmašuju grafen i, ukoliko njegovo korištenje bude isplativo, zamijenit će isti na polju nanotehnologije te donijeti revoluciju u proizvodnji računalnih čipova.

Vanzemaljska megastruktura

Proučavajući zvijezde u potrazi za planetima, astronomi su u orbiti jedne takve zvijezde (KIC 8462852) udaljene 1 500 svjetlosnih godina od Zemlje, primijetili neobične svjetlosne fluktuacije. One znače kako je neki drugi objekt zasjenio zvijezdu. U medijima su počela nagađanja kako je riječ o vanzemaljskoj strukturi, koju vanzemaljci koriste za prikupljanje energije sa zvijezde (tzv. Dysonova sfera), no astronomi su skloniji realnijim tumačenjima koja uključuju oblak prašine i plina, jato kometa ili neku sličnu prirodnu pojavu.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/tehnologija?news_id=12478

« Travanj 2024 »

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr