PROMOCIJA IGROKAZA 'NEKA BUDE SVJETLO'

Autor: Božena Ivankov, 28. 5. 2018.

U četvrtak, 24. svibnja u Osnovnu školu Stanovi svjetlo se izborilo s mrakom i provokativnim temama školskih igrokaza . Autor, profesor hrvatskoga jezika i ravnatelj škole, Markica Marko Perić, predstavio je 13 izabranih školskih igrokaza s kojima je osobno nastupao na LIDRANU i u brojnim školskim priredbama. Autoru je od iznimne važnosti MISLITI SVOJOM GLAVOM jer škola je ZA ŽIVOT i vođen tim motom, suočio je svoje učenike s 'tremom' i životnim problemima. Na svoj, već prepoznatljiv, intrigantan i osebujan način, radom na igrokazu s učenicima postigao je razgovor, komentare, drugačije mišljenje, slaganje, osporavanje i trajno usvajanje znanja koje će učenici ponijeti u život. Autor je već u dvadesetak godina prosvjetnog iskustva napisao petnaestak vlastitih igrokaza. Naglašava kako je vizija igrokaza na pozornici samo njegova i svatko tko piše poznaje tu želju za 'čuvanjem onog svoga'. Unatoč tome, učenici su utkali svoju energiju, ideje i vizije što ga je dodatno ispunjavalo radošću. Na svakom od čitatelja ovih igrokaza je da da sami uključe maštu, osmisle vlastitu kreaciju i zamisle svoje svjetlo! OŠ Stanovi je ponosna što za ravnatelja, među ostalim  ima strastvenog zaljubljenika i za školsku pozornicu!

Bez mraka, svjetla nema! U životu se mora proći i mrak da bi se svjetlo spoznalo!

Promocija knjige 'Neka bude svjetlo' upriličena je izuzetno zanimljivim, intrigantnim, pomalo provokativnim izvedbama i bogatim programom.

Svečanost je započela ugašenim svjetlima i stupanjem školskog zbora u ulozi vojnika.

Oglasio se razum riječima:

„Pst! Ova je zemlja bolesna i mračna. Posvuda beton i smeće.

Ovoj zemlji treba svjetlost, mladost i puno sreće!“

Dok su vojnici glasno uzviknuli: OVOJ ZEMLJI TREBA SVJETLOST,

MLADOST I PUNO SREĆE!!!

Naredbom generala svjetlo se ugasilo…

Interesantan uvod u predstavljanje knjige nastavila je voditeljica Ana Mrđen , nakon čega je uslijedila osobna dijaprojekcija autora Markice Marka Perića, u kojem su prikazani neki od njegovih važih životnih trenutaka uz istaknute citate i idole; Sergeja Jesenjina, P.I. Čajkovskog, Mozarta, Beethovena te njemu omiljenih Pink Floyda i grupe Azra.

Nakon prezentacije, glavnu riječ je preuzeo Don Ante Sorić, ravnatelj Klasične gimnazije Ivana Pavla II. Koji je na svoj način, iz svoje perspektive protumačio igrokaz i pouku koju je autor poslao uz izuzetni lijepe riječi i pohvale.

Zatim je uslijedio zbor pod vodstvom Magdalene Miočić, prof. koji su otpjevali pjesmu iz igrokaza 'Djeca celofana' na melodiju pjesme Pink Floyda – Another Brick In The Wall.

Izuzetna  izvedba školskog zbora prepustila je riječ književnom kritičaru i piscu Nikoli Šimiću Toninu koji je također s velikom pohvalom i dugogodišnjem poznanstvu i suradnjom s OŠ Stanovi pozdravio publiku i sam igrokaz s oduševljenjem.

Program se nastavio pjesmom školskog zbora 'Mi smo ribe zlatnog repa' nakon čega dugogodišnja kolegica, profesorica hrvatskoga jezika, Slavica Kovač preuzima glavnu riječ emotivnim i jako lijepim riječima osvrćući se na uspomene, iskustva i rad u OŠ Stanovi. Kako iza sebe ima zavidan rad i trud u svom prosvjetnom iskustvu, upoznata je sa pisanom riječi, snimanju filmova i radu s učenicima. Njezina je riječ bila uvod u film 'Tinejdžerski notturno' , snimljen na temelju jednog od igrokaza u udruženju Slavice Kovać, prof. i glumaca, učenika škole Zadarskih otoka, Markice Marka Perića. Bunt, neposluh i povodljivost tinejdžera poruka je svim učenicima da ne skrenu krivim putem.

Umjesto prof. dr. sc. Teodore Vigato, koja piše knjige s metodičkog pristupa scenskoj kulturi riječ je preuzela Žaklina Glibo, prof. te prenijela njezin osvrt na igrokaz.

Potom je uslijedio zbor s energičnom pjesmom iz igrokaza 'Cool osmaši' u ulozi primjera učenika kakvi ne trebaju biti, nakon čega je uslijedila emotivna i tužna pjesma 'Zamisli se zamsli' tijekom koje su se svi prisutni zasigurno zamislili, ali možda i pronašli u stihovima.

Završni komentar je imao ilustrator naslovnice Boris Žuža , likovni pedagog koji je kratko, ali jasno objasnio ideju o naslovnoj stranici. Na svoj umjetnički način, samo njemu znan odlučio je svoju viziju predočiti u prekrasnu sliku.

Nakon počasnih gostiju, bivša učenica Markice Marka Perića, tada profesora hrvatskoga jezika u nastavi, Tina Rogić-Šimurina prisjetila se suradnje i glume u dramskoj skupini s velikom nostalgijom i lijepim sjećanjem.

Kraj ovog izuzetno zanimljivog, poučnog i lijepog predstavljanja školskih igrokaza za odrasle obilježeno je školskom himnom, također djelom Markice Marka Perića ,'Ježevom ekopjesmom', završnom prezentacijom dijelovima i ilustracijama iz igrokaza te završnim riječima samog autora koji je vidno zadovoljan, ponosan na svoje učenike, svoju školu s osmjehom i zadovoljstvom jer je prepoznata njegova ljubav u pisanu riječ, maštu, svjetlo, mrak ,….zahvalio svima koji su dio ove sve, samo ne obične i već viđene ideje igrokaza i njegovog predstavljanja.

Svečanost se nastavila divnim druženjem na domjenku u školskom vrtu uz klapu 'Kolajna'.

Pola Spajić, mag.informatol.

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr