Stanarci održali počast Vukovaru i Škabrnji

Autor: Božena Ivankov, 19. 11. 2018.

Povodom 27.obljetnice pada Vukovara i Škabrnje, OŠ Stanovi je kao i svake godine odala počast žrtvama stradanja svečanim okupljanjem u školskom holu. Ove godine smo imali iznimnu čast ugostiti gospodina Marijana Mađerića, umirovljenog bojnika i gospodina Zlatka Franića, umirovljenog časničkog namjesnika, ujedno i autora izložbe topovskih čahura - 'Svitlo hrvatskoga križa'.

Prošlo je 27.godina od najveće bitke u Domovinskom ratu - bitke za Vukovar te napada na Škabrnju. Kao i svake godine naši Stanarci svečanim okupljanjem u školskom holu odaju počast žrtvama stradanja.

Svečanost je otvorio zbor emotivnom izvedbom pjesme 'Stoji grad' uz pratnju voditeljice Magdalene Miočić, prof.

Prisjećajući se te, kako kaže duge mračne noći, ravnatelj OŠ Stanovi Markica Marko Perić, prof. je pozvao na minutu šutnje za sve žrtve stradanja te prepustio riječ našim gostima, svjedocima i borcima, gospodinu Marijanu Mađeriću, umirovljenom bojniku i gospodinu Zlatku Franiću, umirovljenom časničkom namjesniku.

Gospodin Marijan Mađerić, umirovljeni bojnik je svojim usmenim izlaganjem uz pratnju prezentacije i autentičnih slika iz rata s ponosom, tugom i srčanošću prošao ispočetka taj put te našim učenicima na prigodan način kroz svoje iskustvo, doživljaj i osjećaje prenio sliku događanja.

Naglasio je kako mržnja nikakonije riješenje jer uništava i mir i duh, ali unatoč tome uputio učenicima poruku da pamte, ne zaborave,ali da se i okrenu budućnosti. Poručio im je da uče za život u zajedništvu jer to je njihova bitka.

Njegov prijatelj i suputnik na ovom tužnom putu, gospodin Zlatko Franić, umirovljeni časnički namjesnik također je ispričao svoje iskustvo te predstavio svoju izložbu topovskih čahura pod nazivom 'Svitlo hrvatskoga križa'. Naglasio je kako svaka topovska čahura te rad na istoj ima svoju priču.Kreativne ruke ovog umjetnika su ne samo talentom već i emocijom proživljenog ukrasile ove zanimljive i istovremeno tužne i emotivne ,ali i lijepe eksponate koje trenutno krase školski hol.

Ravnatelj Markica Marko Perić je imao čast otvoriti izložbu paljenjem svijeće u  topovskoj čahuri - replici ukradenog svijećnjaka u crkvi sv.Fraane na Potpragu posvećenog svim poginulima u Domovinskom ratu na Velebitu.

OŠ Stanovi će tijekom cijelog tjedna biti ponosan domaćin izložbe topovskih čahura - 'Svitlo hrvatskoga križa', kao i autentičnih slika i ratne opreme  iz Domovinskog rata .

Nakon svečanosti, učenici su zajedno s djelatnicima OŠ Stanovi održali počast paljenjem lampiona u školskom dvorištu.

Ne zaboravimo, čuvajmo u srcima i okrenimo se budućnosti!

Neka im je vječna slava i hvala!

Pola Spajić, mag.informatol.

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr