Zašto pročitati knjigu "Miris knjige"?

Autor: Anđela Brkljača, 7. 12. 2012.

Iako većina djece ne vole čitati lektiru jer misle da su lektirna djela nezanimljiva, dosadna i duga, lektira koju sam ja čitala mi se jako svidjela.

To je roman  "Miris knjige" Jadranke Klepac.

Lektira koja nas je oduševila

No, nisam samo ja bila oduševljena nego i većina mojega razreda.

Reći ću vam zašto trebate pročitati Miris knjige:

Glavna junakinja, djevojčica Dana, jedana  je od rijetkih tinejdžerica koja vole čitati knjige, pogotovo one stare i poučne. Bilo je lijepo čitati kako netko voli i pazi knjige poput nje, čitati kako ih netko može prepoznati po mirisu.

Većina djece ima bujnu maštu i vrlo su domišljata, ali rijetko to znaju pretočiti u nešto pametno i poučno. Dana je bila jako domišljata i imala je bujnu maštu pa je pisala roman. Tako se u romanu vode dvije paralelne radnje, ona koja se događa u stvarnosti i ona koja je plod Danine mašte, uobličen u romanu koji piše.

Spisateljica opisuje odnose u Daninoj obitelji, možda u njima pronađete i sebe.

Zadnje, ali i najvažnije, roman donosi mnogo poruka! Polako sam ih otkrivala i saznala da jedna od mnogih glasi: Moramo čuvati knjige, poput zlata, ne smijemo ih zanemarivati ili bacati, ma koliko one bile stare, one više vrijede od bilo kojeg zlata, jednostavno su nezamjenjive!

Evo što su o knjizi "Miris knjige" rekli neki učenici iz razreda:

Mariana: Knjiga Miris knjige mi se jako svidjela jer govori o životu tinejdžerice slične nama. Najviše mi se svidio dio o Daninom romanu Plava knjiga.

Luciana: Meni se knjiga svidjela, zato što nas potiče na čitanje. Govori koliko knjige mogu biti poučne i da se iz njih može svašta otkriti!

Toni: Knjiga je odlična, takvu lektiru volim.

Petra: Ja sam očito jedina u razredu koja nisam oduševljena knjigom. Nedostaje mi uzbuđenja. Da je spisateljica dodala još neki zanimljivi događaj, knjiga bi bila puno bolja!

Autorica: Jadranka Klepac

Naslov: Miris knjige

Lektira za 7. razred

Osnovna škola Stanovi Zadar / Rine Aras 3, HR-23000 Zadar / www.os-stanovi-zd.skole.hr / uprava@os-stanovi-zd.skole.hr